Урожай на Тернопіллі є, але продати його ніде

Проект створення оптового ринку у Тернопільському районі вже виготовили. Але навіть при позитивному вирішенні цього питання ринок раніше, як наступного року не запрацює.

Урожай зернових цього року на Тернопіллі дійсно є рекордним. Селяни вже зібрали 1,5 млн тонн.

Втім, вирощене ще треба реалізувати. Саме із цих доходів сільгоспвиробники планували повернути відсотки за кредитами, виплатити зарплати, розрахуватися з орендодавцями. Зрештою, фермерам варто мати і резервні кошти – на випадок ухвалення Закону "Про ринок землі". Адже, як тільки земля стане товаром, знайдуться охочі її продати.

- Ринок зерна нині "лежить", - скаржиться начальник управління агропромрозвитку обладміністрації Андрій Хома. – Ніхто не купує, тож ніхто і не продає. Аби ринок жив, має бути попит, а його немає. Інша проблема – надто низькі ціни!

Один із ймовірних шляхів розв'язання проблеми, на його думку, - створення в області гуртових сільськогосподарських ринків. Аби фермери обходилися без посередників, збуваючи свою продукцію. Наразі у планах – лише один, у Тернопільському районі.

Має допомагати держава

Ранніх зернових і зернобобових область намолотила рекордну за останні 60 років кількість – 1 млн 264 тис. тонн. Тепер додається кукурудза. Тож кількість зібраного в області зерна вже перевищує 1,5 млн тонн.

- Відкриття оптового сільськогосподарського ринку на Тернопіллі є життєво необхідним, - вважає голова ТОГО "Фонд соціально-економічних ініціатив" Леся Колінець. - В області домінує виробництво такої продукції, тому її продаж через оптовий ринок буде вигідним як для виробників, так і для споживачів.

Виробники зможуть у найкоротші терміни і з найменшими витратами збувати продукцію, причому ще й за вищими цінами, ніж вони продали б посередникам. Натомість споживачі, додає економіст, отримають доступ до якісної свіжої продукції за прийнятними цінами.

- Вигідні оптові ринки і державі, адже відбудеться легалізація товарних і фінансових потоків, - додає Леся Колінець. - У програші будуть лише посередники.

Втім, процес відкриття оптового ринку дійсно є дуже дорогим і вимагає консолідації органів влади і приватних інвесторів. По-перше, як вона каже, треба виділити землю. По-друге, створити відповідні супроводжувальні служби, а також забезпечити сприятливі умови для ведення бізнесу і запропонувати інвесторам вигідні умови вкладення коштів. Тож, як підсумовує економіст, без цільових коштів із Держбюджету відкриття оптового овочевого ринку є малоймовірним.

Ділянку вже виділили

- В Україні нині ціни на вітчизняну аграрну продукцію значно вищі, ніж на аналогічну імпортовану, - каже голова обладміністрації 2007-2010 рр. Юрій Чижмарь. - Чому? Насамперед, через величезну кількість посередників на шляху продукції від виробника до споживача. Хоча після прийняття у 2009 р. Закону "Про гуртові ринки сільського господарства" в країні створили передумови для налагодження прямих поставок аграрної продукції за принципом "від лану до столу".

Пан Чижмарь у 2008-2009 рр. ініціював створення гуртового ринку сільськогосподарської продукції в Тернопільському районі. Цю ідея підтримали тодішні керівники району - Василь Дідух і Володимир Болєщук. - Вони не дали "роздерибанити" цю землю, створили комунальне підприємство і виділили ділянку для гуртового ринку в межах Петриківської сільради, - додає Юрій Чижмарь. - Зручне місце розташування тієї місцини дає можливість керівництву обласного центру належно підлаштувати транспортні мережі, а жителям міста та підприємцям купувати продукцію у виробника.

На початку 2010 р, як він пригадує, з облбюджету виділили кошти на проект ринку.

- Шкода, що при зміні влади в області це питання не стало пріоритетним, - нарікає він. - Відтак суттєвих кроків ні облрада, ні обладміністрація в цьому напрямку ще не зробили.

Утім, Андрій Хома цю інформацію частково заперечив. За його даними, проектно-кошторисну документацію щодо створення оптового ринку у Петрикові вже виготовили. Незабаром усю документацію мають передати а Кабмін, щоб цей проект включили у держпрограму фінансування. Однак навіть при позитивному вирішенні цього питання, ринок раніше, як наступного року не запрацює.

 

Довідка

1068231 тонн цукрових буряків уже зібрали на Тернопіллі.

34849 га – з такої площі за даними на 17 жовтня виколи солодкі корені. Це 67% від площ, відведених під цю культуру.

307 центнерів з гектару - середня урожайність цукрових буряків в нашій області.

146274 га – на такій площі вже засіяли озимі зернові. У тому числі:

131654 га засіяли озимою пшеницею;

12815 га – ячменем;

1805 га – житом.

146292 га – стільки планують засіяти озимими зерновими.

33504 га – з такої площі господарства області вже зібрали кукурудзу на зерно. Це – лише 35% від загалу.

12620 га – з такої площі зібрали соняшник. Це - 97% від загалу.

23610 га - з такої площі зібрали сою. Це - 84% від загалу.

За інф. гол. управління агропромислового розвитку обладміністрації

 

Надія НОВАК, "20 хвилин"

http://20minut.ua/te/news/10209273