Перемога євроскептиків на виборах в Європарламент – перемога Путіна?

Шоком для Європи стали результати виборів до Європейського парламенту – перемогу святкують ультраправі партії, так звані «євроскептики» - 3 місце.  Вони подвоїли свій результат в порівнянні з попередніми виборам. Зараз ці партії одержують 108 місць з 751, в той час як в 2009р. – 56 з 736. Здавалось би – не так вже багато, якби не декілька але…

 

1. Високий результат євроскептиків – безсумнівно послаблення Європейського Союзу на світовій арені, що на руку як Росії, так і США і Китаю.

2.  Примітно, що найбільш популярними партії євроскептиків є в найрозвиненіших країнах Європи: Франції, Великій Британії, Австрії, Італії і навіть Німеччині.

Так, у Франції ультраправі на чолі з Марін Ле Пен обійшли своїх конкурентів і одержали 24 мандати (з 74 від Франції), що на 20 більше, ніж на минулих виборах. У Великій Британії євроскептики теж перемогли – 24 місця з 73 (на 11 більше від минулих виборів). В Італії дві ультраправі партії «Movimento Cinque Stelle» («Five Star Movement») і «Lega Nord» разом одержали 22 мандати з 73 від Італії, і це при тому, що партія «Movimento Cinque Stelle» посіла друге місце, незважаючи, що є новоствореною, і взагалі вперше приймає участь у виборах. Навіть у Німеччині партія євроскептиків «Alternative für Deutschland», AfD («Альтернатива для Німеччини») вперше здобула 7 мандатів.

 

До причин перемоги євроскептиків можна віднести декілька. Перш за все  - це економічна криза, яка почалася у 2008р. і у 2010р. трансформувалася в боргову кризу ЄС. Населення більш розвинутих країн ЄС не в захваті від необхідності фінансувати програми по підтримці країн, які найбільше постраждали від кризи: Греції, Португалії, Іспанії та ін. В той же час, в жителів даних країн зростають протесні настрої проти жорсткої політики бюджетної економії, яка нав’язується керівництвом ЄС.

У Греції перше місце прогнозовано зайняла ліворадикальна коаліція " Сіріза " (6 мандатів у Європарламенті). Однак  сенсацією стало те, що третє місце і право провести двох депутатів отримала ультранаціоналістична партія "Золота зоря", яку називають неонацистською, і яка  знаходиться на межі заборони : восени 2013р. один з членів партії був звинувачений у вбивстві лівого активіста. Незабаром після цього майже все керівництво "Золотої  зорі " (включаючи декількох депутатів грецького парламенту і лідера партії) було заарештовано.

 

Російський слід

Неможливо абстрагуватися від російського впливу на цю перемогу. Доказів цьому декілька:

1.     Більшість правих радикальних партій не приховують захоплення Росією та Путіним. Вони відвідують Росію, зустрічаються з державними діячами і, на думку деяких аналітиків, можливо і фінансуються звіди.

Так, у 2013р. в Росії на запрошення  голови Державної думи Російської Федерації перебувала одіозна Марін Ле Пен. Вона також зустрічалася p Дмитром Рогозіним. В червні 2013р. відвідала Крим. А речник її партії в березні 2014р. визнав результати референдуму в Криму і схвалив дії Росії.

2.     Документи, опубліковані WikiLeaks, показують що болгарська ультраправа партія «Атака » тісно пов'язана з російським посольством. Чутки про фінансування «Атаки»  Росією ходять давно, але до цих пір не підтверджені. Однак, думаю, не просто так 17 березня 2014р. «Радіо Болгарія» повідомило, що депутати «Атаки» «наполягали, що Болгарії необхідно визнати результати референдуму в Криму». Лідер партії Волен  Сідеров неодноразово закликав болгарський уряд накласти вето на економічні санкції ЄС проти Росії (за даними http://www.foreignaffairs.com).

3.     Угорська ультраправа партія «Jobbik», яка вперше виборола 3 мандати (з 21) в Європарламент, хоче, вивівши Угорщину з ЄС, приєднати до російського проекту Євразійського Союзу.

4.     Єдиними спостерігачами з ЄС на так званому референдумі в Криму були представники ультраправих «євроскептиків»: Національного Фронту Франції, «Jobbik», «Атаки», австрійської «Партії Свободи», бельгійської Vlaams Belang, італійських Forza Italia і Lega Nord, польської Самооборони та ін. Їх поїздка була організована Євразійською Радою за Демократію та Вибори, ультраправою неурядовою організацією, що «протистоїть західній ідеології».

 

Звичайно, це не всі моменти, що доводять взаємозв’язок успіху євро скептиків та пряму підтримку Росії. Але цього взаємозв’язку неможливо не помітити.

 

Без активної протидії лідерів Європейського союзу, припинення інформаційної пропаганди Росії в ЄС через власні ЗМІ, без розслідування джерел фінансування ультраправих партій, Європу можуть чекати великі потрясіння.