Ціни у нас живуть своїм життям

Зміна індексу споживчих цін встановлює рекорди. Втім, інфляція зовсім не означає, що ціни зросли обов’язково на всі товари.

— Пригадую, як до кризи моєї зарплати вистачало на весь місяць, навіть вдавалося дещо відкладати, — каже тернополянка Любов Фещук. — Платня з того часу майже не змінилася, а натомість витрати — суттєво. Іноді й на найнеобхідніше не вистачає.

Відтак жінку обурюють лозунги нинішньої влади, що життя щодня стає все кращим.

— Йду кожного разу на ринок і боюся, що мені не вистачить грошей. Думаю, продукти купити чи побутову хімію, — продовжує пані. — І головне — навіть економісти піддакують. Так, представник ІК Dragon Capital Олена Белан в одній із відомих газет пише: “Низька інфляція — всього 4,6% за підсумками минулого року — дозволила підвищити реальну купівельну спроможність українців”. Вони що — живуть на іншій планеті?

Тож тернополянка засумнівалася, що вона взагалі правильно розуміє смисл слова “інфляція”. Аби з’ясувати, чи Любов Фещук має рацію, ми звернулися до економістів.

 

Найбільше дорожчало пальне

— Інфляція — це підвищення загального рівня цін, — пояснює голова Тернопільської обласної громадської організації “Фонд соціально-економічних ініціатив”, доцент економічного університету Леся Колінець. — Однак це не означає, що підвищуються ціни обов’язково на всі товари. На деякі вони можуть навіть знижуватися.

 

Інфляцію, за словами економіста, вимірюють за допомогою індексу цін. Він виражає відношення між сукупною ціною певного набору товарів і послуг — “ринкового кошика” — для даного періоду і сукупною ціною на аналогічний набір у базовому періоді, дані за який беруть за основу.

— Найпопулярнішими є наразі такі індекси — споживчих цін (ІСЦ) та цін виробників промислової продукції (ІЦВ), — продовжує фахівець. — Темп інфляції визначають, віднімаючи від індексу цін даного року індекс цін попереднього, тобто базового року, і ділячи цю різницю на індекс цін того ж року.

Позитивною тенденцією в Україні, як каже економіст, останніми роками справді є поступове зниження інфляції. Так, у 2008-му її індекс, за даними статистики, становив 122,3%, у 2009 р. — 112,3%, у 2010 р. — 109,1%. У 2011-му ця цифра становила 104,6%.

— Найсуттєвіше в Україні за 2011 рік щодо грудня 2010 р. зросли ціни на паливо та мастила, — розповідає пані Колінець. — Причому показник сягнув 30,9%. На електроенергію — на 22,9%, транспортні послуги дорожнім пасажирським автотранспортом — 21,8, квартплату — 19,7, гарячу воду, опалення — 15,1%.

На Тернопіллі теж найбільше зросли ціни на перевезенням пасажирським автотранспортом (на 32,3%), пальне та мастила (30,6%), гарячу воду та опалення (24,3%), електроенергію (22,9%) та хліб (14,7%), додає наша співрозмовниця.

 

Тернопілля – у самому “хвості”

— У січні 2012 р. в Україні, Тернопілля — не виняток, спостерігали рекордно низький рівень інфляції, — продовжує фахівець. — Так, зміна ІСЦ у січні становила всього 0,2%. Це є найнижчим показником для цього місяця в історії статистичних спостережень в Україні. І цей показник не змінюється впродовж останніх трьох місяців.

Триває зниження споживчої інфляції і в річному вимірі, починаючи з другої половини 2011 р. У січні вона становила 3,7%, що є найнижчим показником за останні 9 років. На Тернопіллі, як каже економіст, ІСЦ у січні порівняно з груднем 2011 р. становило 100%.

 

 

Індекси споживчих цін - Порівняння показників: грудень 2011-го - грудень 2010 р.

 

— На споживчому ринку за цей час ціни на продукти та безалкогольні напої знизилися на 0,4%, але найбільше — на 10,3 та 5,0% — подешевшали яйця та цукор, — каже економіст. — Однак на 1,5-0,1% подорожчали овочі, кисломолочна продукція, фрукти, макаронні вироби та масло (всі показники див. у табличці вгорі — прим. ред.).

 

Щоб відповісти на запитання, чи стало комфортніше жити українцям від приборкання інфляції, Леся Колінець пропонує проаналізувати деякі показники.

 

— Середньомісячна зарплата в Україні у 2011 р. становила 2633 грн, у нас — 1871, — каже вона. І це — найнижчий показник в країні. Якщо індекс реальної зарплати загалом торік становив 108,7%, то на Тернопіллі — 104,5. Тобто і за цим показником ми відстаємо. Нагадаю також, що невтішною є й ситуація із заборгованою платнею. Висновки зробити нескладно навіть звичайній людині — не економісту.

Власне, Леся Колінець враховує і підняття прожиткового мінімуму. Так, у 2011 р. цей показник зріс із 894 до 953 грн. Цього року передбачили поступове зростання прожиткового мінімуму до 1095 грн.

— Існує “Правило величини 70”, — продовжує пояснювати фахівець. — Воно дозволяє підрахувати кількість років, необхідних для подвоєння рівня цін. Для цього необхідно поділити число 70 на щорічний рівень інфляції.

Так, у 2011-му в Україні рівень інфляції становив усього 4,6%. Якщо збережеться існуючий темп, ціни подвояться приблизно через 15 років. Хоча, зважаючи на нестабільну ситуацію в нашій державі, можна цього очікувати набагато швидше, припускає експерт.

 

— Якщо в 2011 році реальний ріст споживання домогосподарств становив приблизно 14%, то в поточному — експерти очікують скорочення його темпів до 4%, — підсумовує економіст. — Причина — гальмування розвитку економіки.

 

 

До речі, вірогідність не те, що посилення інфляції, а й навіть дефолту України восени 2012-го прогнозують опозиціонери. Зокрема, такі перспективи вбачав голова облради Олексій Кайда під час чату на сайті 20minut.ua. Нагадаємо, цим терміном “дефолт” позначають будь-які види відмови від боргових зобов'язань, тож він певною мірою є синонімом поняття "банкрутство". Однак його використовують вужче, маючи на увазі відмову центрального уряду або муніципальної влади від сплати боргів. Політикам навіть припустити важко, чим це гукнеться кожному українцю.

- Мають діяти цивілізовані ринкові відносини, - наголошувала спеціально для “RIA плюс” нардеп Леся Оробець. - Штучне стримування інфляції та інших економічних процесів врешті може спричинити ще гіршу ситуацію. І тоді вже нічого не вдасться стримати жодним контролем за цінами. Згадайте 1990-ті – порожні полиці у магазинах. Адже нікому не було вигідно продавати за існуючими цінами...

 

До речі

У березні 2012 р. інфляція становила 0,3%. Споживчі ціни з початку року зросли на 1,1%.

На споживчому ринку минулого місяця ціни на продукти та безалкогольні напої зросли на 0,2%.

Найсуттєвіше - на 11,5% - подорожчали яйця. На 0,9-0,3% зросли ціни на м'ясо птиці, фрукти, рибу та продукти з риби, яловичину, макаронні вироби. Одночасно на 2,2-1,1% подешевшали молоко, цукор, рис і масло. На 0,9-0,2% знизилися ціни на овочі, сири, соняшникову олія, свинину, кисломолочну продукцію.

Зростання цін на алкоголь і тютюнові вироби на 0,8% обумовлене насамперед підвищенням цін на тютюнові вироби на 1,2%. Разом із цим, на 0,7-0,3% впали ціни на аудіотехніку, фотоапаратуру та обладнання для обробки інформації, побутову техніку, одяг і взуття.

За даними Державної служби статистики

"20 хвилин"