Ігроманія - найбільш вразливі підлітки і чоловіки!

Багато хто бачить в азартних іграх джерело гострих відчуттів чи навіть cпосіб збагачення. Але, разом з тим, дехто вважає це явище справжнім злом, що занапастило вже не одне життя, а то й цілу сім’ю. І не даремно в Україні його заборонили. Проте сьогодні різного роду ігри, учасники в яких грають на гроші, стали «тіньовими» й доволі міцно вкоренилися у всесвітній павутині. Не зважаючи на те, що у країні діє заборона, сьогодні любителі азартних ігор можуть займатися своїм улюбленим заняттям у режимі «он-лайн».

 

 

Штовхає нереалізованість

Свого часу з цією пагубною пристрастю зіткнувся тернополянин Андрій (з етичних міркувань ім’я змінене — прим.авт). Чоловік продавав побутову техніку й мало не щодня мав у руках чималу суму готівки. Якось просто заради інтересу спробував «спіймати фортуну за хвіст». І – неймовірно! На одному зі звичайних «лохотронів» йому вдалося подвоїти отриману за день виручку. Та іншого разу пощастило вже значно менше, а гроші потрібно було повертати власнику торгівельної точки. Чоловік набрав номер шефа і на ходу придумав, що йому терміново потрібні кошти для чогось дуже важливого. А про себе подумав: «Нічого, завтра я обов’язково «відіграюся» і віддам, те що заборгував». Але не сталося, як гадалося. Відтоді Андрій узяв собі за звичку час від часу по закінченню роботи «випробовувати фарт», витрачаючи при цьому чужі гроші. Дійшло навіть до того, що почав виносити з хати цінні речі. Так тривало довго. І навіть тоді, коли дружина подала на розлучення, а шеф, вимагаючи повернути йому гроші, вигнав з роботи, Андрій продовжував грати…

Подібних історій чимало. Трапляється, що заможні чоловіки програють тисячі доларів. А витягнути таких горе-гравців з тенет ігроманії вдається тільки дуже терплячим родичам та близьким. Найважливіше, стверджують фахівці, визнання самими ігроманами власної залежності.

Психолог Олександра Ніздрань розробляла університетський курс з психології і досліджувала питання ігроманії, що являється одним з різновидів залежності.

«Для України це щось доволі нове та ще не звідане до кінця, — переконана Олександра. — Але його можна порівняти з хворобою алкоголізму.

До азартних ігор, де грають на гроші, передусім, схильні ті люди, які переживають кризові моменти у житті. Але найчастіше у «зоні ризику» перебувають саме представники сильної половини людства, як зрілі чоловіки, так і підлітки. Чоловіків грати в азартні ігри чи робити ставки переважно штовхає власна нереалізованість. Вони просто шукають у цьому порятунок, таким чином тікаючи від буденних проблем. А жінка повністю реалізовує себе вдома, у сім’ї та вихованні дітей.

Юнацькі та дитячі проблеми, не сприйняття оточуючими, емоційне відокремлення від батьків, відчуття незначущості – роблять своє. Відтак діти поринають у інший світ, інший вимір. Дуже важливо, щоб у підлітковому віці діти відчували підтримку і турботу з боку близьких. А щоб протистояти цій проблемі, необхідно віднайти її джерело, причини, через які саме дитина відсторонюється від навколишнього світу».

Протистояти — за допомогою релігії

Ігроманія починає розвиватися з дитинства, але в цьому віці найлегше боротися з нею. Особистість ще може піддаватися впливу, – вважає голова громадської організації «Фонд соціально-економічних ініціатив» Леся Колінець. Захоплення звичайними комп’ютерними забавками батьки ще можуть контролювати, а от ігри на грошові ставки — ні. Відтак дітям варто обмежувати доступ до Інтернету, а окремі сайти – заблокувати взагалі.

Зараз не лише люди середнього віку, а й навіть діти дозволяють собі робити в букмекерських конторах ставки на спортивні ігри теніс, баскетбол тощо. Хоча це також заборонено Законодавством. Сьогодні букмекерські контори «завуальовані», проте діють доволі активно.

Розширені зіниці, відсторонений погляд, дратівливість — ось типові признаки людей, які зловживають азартними іграми. За улюбленим заняттям вони втрачають відчуття часу і отримують задоволення від самого процесу. Але у нас лікарі не розглядають дане явище як хворобу.

Протистояти цій залежності Леся Колінець радить за допомогою релігії. Та при цьому важливо, щоб людина сама хотіла піти до церкви, звернутися за порадою до священика. Альтернатива – переключити себе на інше захоплення: риболовлю, полювання тощо. За кордоном, до речі, люди з такою залежністю збираються в анонімних клубах, адже за даними статистики, наприклад, в Німеччині кожен другий — ігроман.

«Загалом до ігроманії схильні ті особи, яким не вистачає елементарної уваги з боку близьких, — підсумовує Леся Колінець». Вона зазначає, що основною метою акції – є попередження розвитку ігроманії серед дітей та підлітків, оскільки ця категорія суспільства є найбільш вразливою і найлегше піддається негативному впливу. Навіть був проведений «круглий стіл», який є початком довготривалої акції під назвою «Не програй життя!». У рамках акції буде проведено цілий ряд інших профілактичних заходів, у тому числі зустрічей з школярами, студентами, випускатимуться матеріали, які роз’яснюватимуть небезпечність ігроманії та зменшуватимуть потяг молоді до азартних ігор.

Анастасія Щаслива

"Погляд"