Бюджет 2012 - чого очікувати?

Нещодавно Верховна рада України у першому читанні прийняла Закон "Про Державний бюджет України на 2012 рік". Це, звичайно, ще не повноцінний бюджет, можна сказати «чорновик». Що ж принесе він для України та для Тернопільської області? Чи стане він, як його позиціонують, бюджетом зростання економіки та регіонального розвитку?

У бюджет закладаються доволі оптимістичні макроекономічні показники: зростання реального ВВП на 5%, збільшення обсягів промислового виробництва на 5,5%, рівень безробіття – 7,2-7,7% (для прикладу: у ЄС середній рівень безробіття у липні 2011р. склав 9,4%, Іспанії – 20,8%), збільшення середньої заробітної плати до 3127 гривень  (на 6,6 %), зростання експорту на 9,2% і імпорту на 13,3%.

 

Зростатиме і прожитковий мінімум і мінімальна заробітна плата: з 1 січня – 1073 грн., з 1 квітня – 1094 грн., з 1 липня – 1102 грн., з 1 жовтня – 1118 грн. та з 1 грудня – 1134 грн. на місяць. Однак, визначений рівень прожиткового мінімуму протягом року зростатиме повільніше, ніж передбачуване зростання споживчих цін (7,7 % проти 7,9 %).

Є ще декілька достатньо цікавих моментів в бюджеті:

  1. За бюджетною програмою "Заходи з реалізації Європейської хартії регіональних мов або мов меншин, фінансова підтримка пропаганди української освіти за кордоном" на 2012 рік передбачені видатки по загальному фонду в обсязі 14 700 тис. грн.  - Здається, хороша стаття, але в яких пропорція будуть витрачатися кошти – більше на пропаганду української освіти за кордоном, чи на просування російської мови і Україні?
  2. Для підготовки до проведення в Україні чемпіонату світу з легкої атлетики у 2013 році за бюджетною програмою "Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам Донецької області для підготовки спортивних об’єктів, на яких проводитиметься чемпіонат світу з легкої атлетики у 2013 році" передбачені кошти в сумі 18 900 тис. грн., які будуть спрямовані на створення належної спортивної інфраструктури, зокрема, здійснення реконструкції стадіону "Кіровець" та РСК "Олімпійський". – Не забагато коштів витрачаємо на спортивні події?
  3. Сплата внесків до міжнародних фінансових організацій, зокрема, до Чорноморського банку торгівлі та розвитку  (ЧБТР), Міжнародного банку реконструкції та розвитку (МБРР), Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Євразійського банку розвитку (ЄАБР) - 239 500 тис. гривень (дані з пояснювальної записки до проекту Закону). -  Здавалося, нічого особливого, але якось тихо і непомітно відбувся вступ України до Євразійського банку розвитку (ЄАБР) та Антикризового фонду Євразійського Економічного Співтовариства (АКФ ЄврАзЕС). Невже швидкими і впевненими кроками прямуємо в митний союз ЄврАзЕС? Європа - прощай?

 

Що ж принесе бюджет для Тернопільської області? Так, дотація вирівнювання з державного бюджету для обласного бюджету Тернопільської області складе 474 200,4 тис.грн., а для бюджету м.Тернополя - 108 080,5 тис. грн.

Субвенція з державного бюджету бюджету м.Тернополя  на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах складе 14017,8 тис. грн.

Для вирішення ще однієї нагальної проблеми - придбання шкільних автобусів для перевезення дітей, що проживають у сільській місцевості - передбачено 12 083 (тис.грн.) із загальної суми по Україні  352 000 тис.грн.

Додаткові дотації та субвенції з Державного бюджету України передбачені лише обласному бюджету (ні м.Тернопіль, ні інші міста чи райони в переліку не зазначені), зокрема, на  здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій – 19 000 тис. грн. Для порівняння: по цій же статті виділили 260 000 тис. грн. Луганській обл., 215 000 тис.грн. Одеській обл., 100 000 тис. грн.. Миколаївській обл., та й нашим сусідам – Івано-Франківській обл. 51 600 тис.грн., Чернівецькій обл. – 58 300 тис. грн.

Поки є ще час до остаточного прийняття Державного бюджету, слід посилити у парламенті тернопільське лоббі – проблем у регіоні є ще дуже багато, а коштів обмаль.

 

Леся Колінець, к.е.н., голова ТОГО «Фонд соціально-економічних ініціатив»

 

Опубліковано в блозі на сайті "Про все"